Ekologia to ważna dziedzina.

Świat pędzi do przodu i postęp, który się dokonuje dzięki temu, działa niekiedy bardzo degradująco na środowisko naturalne. Można zaryzykować stwierdzenie, że świat ginie na naszych oczach. Czy możemy go uratować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile tak naprawdę zostało nam czasu. Ale jedno jest pewne – aby przynajmniej spróbować potrzebna jest nam edukacja ekologiczna.

Warto coś takiego, jak edukacja ekologiczna wprowadzić już na najwcześniejszych szczeblach rozwoju edukacyjnego, czyli jeszcze w szkole podstawowej. Dzieci powinny wówczas uczyć się podstawowych proekologicznych zachowań oraz zdobywać wiedzę o świecie. Powinny się wiele nauczyć na temat zagrożonych gatunków, aby wiedziały które zwierzęta warto ratować i jakimi sposobami to robić. Powinny zdobywać wiedzę na temat tego, jak segregować śmieci, jak oszczędzać wodę i energię elektryczną.

Tylko coś takiego, jak edukacja ekologiczna buduje ekologiczną świadomość na długie lata i sprawia, że pewne proekologiczne zachowania mamy zakodowane. Dzięki temu świat będzie lepszy i będzie służył dłużej kolejnym pokoleniom. Dlatego, konstruując programy nauczania dla szkół, warto, aby edukacja ekologiczna znalazła się w nich jako ważny element edukacji w ogóle.

Czego powinniśmy uczyć dzieci?

Wszyscy rodzice chcą wychować swoje dzieci na dobrych, wrażliwych ludzi. To oczywiste. Ale jeśli chodzi o to, czym dokładnie ma się dobre wychowanie przejawiać, to już nie wszyscy rodzice wiedzą, ponieważ to naprawdę bardzo wiele różnych elementów. Jednym z nich jest z pewnością wrażliwość na świat, jego kondycję i inne żyjące gatunki. Dzieci bowiem nie nauczą się szanować innych ludzi, jeśli nie nauczą się szanować zwierząt i zwracać uwagę na ich cierpienia. Żyjący świat to jednak nie tylko zwierzęta, ale i rośliny i ziemia w ogóle. Nasza planeta, aby przetrwać potrzebuje tego, abyśmy się o nią troszczyli.

Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna i to już od najmłodszych lat. Powinno się wychowywać dzieci w duchu ekologii i uczyć je szacunku do innych żywych organizmów. Powinniśmy także uczyć dzieci segregować śmieci, oszczędzać energię i robić wszystko, aby świat był bardziej przyjazny i ekologiczny. Warto zacząć od uświadamiania dzieci, że ekologia to głównie działania lokalne, na ich własnym podwórku: wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników, sprzątanie po sobie, szanowanie zieleni, dbanie o zwierzęta. Oto edukacja ekologiczna na najwcześniejszym etapie. Później można uczyć dzieci bardziej skomplikowanych rzeczy. Warto jednak być w tym cierpliwym i konsekwentnym, bowiem tylko taka postawa przynosi efekt i to na długie lata.